Šokių žingsneliai Rumšiškėse – fizinio aktyvumo didinimas per šokį  

2024 m. gruodžio mėn. Rumšiškių kultūros centras užbaigia ambicingą projektą „Fizinio aktyvumo didinimas per šokį Rumšiškių apylinkėse“ (NSA-FA-RFA-2024-0072), kuris Rumšiškių, Pravieniškių ir Dovainonių gyventojams suteikė galimybę lankyti įvairių stilių šokių treniruotes. Šis projektas tapo gyvu įrodymu, kad šokis gali būti ne tik laisvalaikio pramoga, bet ir puikus būdas skatinti fizinį aktyvumą, sveiką gyvenseną bei stiprinti vietos bendruomenę.

Projektu buvo siekiama skatinti gyventojų fizinį aktyvumą Rumšiškių miestelyje ir apylinkėse, ypač tarp moterų ir mergaičių, sudarant sąlygas užsiimti sportinių, gatvės ir šiuolaikinio šokio treniruotėmis savo gyvenamoje vietoje bei formuoti gyventojų fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos įpročius.

 

Šokiai, kurie subūrė bendruomenę

Pirmame projekto įgyvendinimo etape, 2024 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais, buvo įsigytas šokių treniruotėms reikalingas inventorius: gimnastikos čiužiniai, apšilimo atramos, garso kolonėlės.

Antras ir pagrindinis etapas – nemokamos šokių treniruotės. Net keturis mėnesius, rugsėjį – gruodį, Rumšiškių kultūros centre vyko sportinių šokių treniruotės, Rumšiškių kultūros centro Dovainonių salėje – gatvės šokių, o Pravieniškių salėje – šiuolaikinio šokio užsiėmimai. Treniruotės vyko du kartus per savaitę po dvi valandas ir tapo ne tik fizine veikla, bet ir socialiniu įvykiu, pritraukusiu įvairaus amžiaus dalyvius, dalyvius nuo vaikų iki senjorų.

Treniruotes vedė profesionalūs šokių treneriai: Pravieniškėse ir Dovainonyse savo žiniomis dalinosi ir gatvės bei šiuolaikinio šokio judesių mokė jaunosios kartos treneriai, aktyvūs šokėjai Jurgis Binkauskas ir Ieva Žilionytė. Rumšiškėse sportinių šokių paslapčių mokė buvusi garsiosios Klaipėdos „Žuvėdros“ šokėja, Europos ir pasaulio čempionatų dalyvė, teisėja ir šokių trenerė Gerda Sruoginytė-Dimavičienė.

Be šokių užsiėmimų, bendruomenei buvo pasiūlyta ir sveikos gyvensenos paskaitų, kurios tapo papildomu projekto akcentu. „Sveika laikysena, praktiniai laikysenos patarimai ir pratimai“, „Fizinio krūvio ir sveikos mitybos derinimas sveikesnės gyvensenos link“, „Šokis: jo pritaikymas gyvenimo praktikoje“ – šios temos ne tik praplėtė dalyvių žinias, bet ir skatino į kasdienį gyvenimą įtraukti daugiau sveikos gyvensenos įpročių.

Vienas įsimintiniausių projekto renginių – žygis Rumšiškės – Dovainonys – Rumšiškės. Puikus oras, patyrę žygio vadovai ir bendrystės dvasia – tai, kas įsiminė daugeliui žygio dalyvių, kurie ne tik žygiavo vaizdingais miškais ir laukais, bet ir išmoko įvairių išgyvenimo gamtoje įgūdžių.

„Norime padėkoti Gerdai Sruoginytei-Dimavičienei, Aistei Motiečei, Jokūbui Nosovui, Rolandui Kriugždai ir Jurgitai Paškevičienei, kurie nepagailėjo savo laiko ir savo patirtimi ir žiniomis paskaitų bei žygio metu dalinosi neatlygintinai – didžiulis „ačiū“ jums organizatorių ir dalyvių vardu“ – dėkojo Rumšiškių kultūros centro direktorė Modesta Kalinauskienė.

 

Sėkmės raktas – bendruomenės įsitraukimas

Sportinių šokių treniruotes vedusią trenerę Gerdą Sruoginytę-Dimavičienę maloniai nustebino vietos gyventojų motyvacija ir įsitraukimas: „Atvykusi į Rumšiškes, nesitikėjau tokio susidomėjimo. Iš pradžių galvojau, kad į treniruotes ateis nedidelė grupė. Tačiau jau pirmą savaitę šokių salė buvo pilna, o susidomėjimas nenuslūgo iki pat gruodžio. Matyti, kaip žmonės, kurie galbūt anksčiau nesportavo, pradeda mėgautis sportiniais šokiais, buvo didžiausia dovana man kaip trenerei.“

Iš tiesų, Rumšiškių, Dovainonių ir Pravieniškių bendruomenėse susidomėjimas šokių treniruotėmis viršijo organizatorių lūkesčius – visose šokių grupėse reguliarių treniruočių dalyvių skaičius viršijo dvi dešimtis. Analogiška situacija ir papildomose projekto veiklose – paskaitose bei žygyje. Rumšiškių kultūros centro direktorė Modesta Kalinauskienė neslepia džiaugsmo dėl projekto sėkmės: „Šis projektas parodė, kokia stipri ir veikli gali būti mūsų bendruomenė, kai suteikiame jiems tinkamas galimybes. Moterų ir mergaičių įsitraukimas buvo ypač džiuginantis – jos sudarė didžiąją dalį dalyvių. Tačiau matėme ir aktyvių vyrų, daug jaunimo, taip pat senjorų, netgi šeimų, kurios šokio treniruotes pavertė bendru šeimos laiku. Projektas parodė, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali būti ne tik sporto salėje, bet ir šokių aikštelėje, kur galima ugdyti ne tik kūną, bet ir bendruomenės dvasią.“

 

Šokių treniruotės, kurios paliko pėdsaką

Dalyvavimas šokių treniruotėse turėjo teigiamą poveikį jų dalyviams: pakilo treniruočių dalyvių fizinis aktyvumas, pagerėjo bendra fizinė būklė, ištvermė, dalyviams buvo formuojami reguliaraus fizinio aktyvumo įpročiai, parodyta fizinio aktyvumo nauda savijautai, kūno ir emocinei sveikatai. Kartu tai leido dalyviams stiprinti socialinius ryšius ir atrasti naujus laisvalaikio pomėgius.

Šis projektas parodė, kad judėjimo poreikis aktualus ir mažesnių miestelių gyventojams, ypač moterims ir mergaitėms. Rumšiškių, Pravieniškių ir Dovainonių gyventojams įpratus prie reguliarių sportinių, gatvės ir šiuolaikinio šokių treniruočių, Rumšiškių kultūros centro direktorė Modesta Kalinauskienė atskleidžia, kad yra aktyviai ieškoma galimybių šias veiklas tęsti: „Kiekvienas šokis prasideda nuo mažo žingsnelio. Įvertinę projekto sėkmę tikimės, kad šis projektas buvo tas pirmasis žingsnelis, nuo kurio atsispirsime ir judėsime tolyn“.

 

Bendra projekto vertė – 7 921,95 eurų. Projektas bendrai finansuotas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. 90 procentų projekto dotacijos sudarė Sporto rėmimo fondo lėšos, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra, likę 10 procentų – Rumšiškių kultūros centro indėlis, remiant Kaišiadorių rajono savivaldybei.